Historie

Skupina Kabát byla založena v Teplicích v roce 1983, plus mínus jeden rok. Kapela se dodnes nedohodla, a nepomohla ani metoda rozpadu radioaktivního uhlíku na botách Milana Špalka, které se z této schůzky zachovaly.

Zakládajícími členy byly M. Špalek a T. Krulich. Později se ke skupině přidali Radek Hurčík a Josef Vojtek. Jako poslední tuto sestavu doplnil O. Váňa. V této sestavě kapela funguje nepřetržitě od roku 1989.

Z počátku skupina vystupovala pouze v Teplicích a okolí, jako lokální rocková kapela. Zásadním bodem pro další vývoj byl rok 1991, kdy vyšla první řadová deska s názvem „Má jí motorovou“ a v zápětí album „Živě“. Na základě kladného ohlasu, podepsala skupina exklusivní smlouvu s vydavatelstvím Monitor.

První řadovou deskou u tohoto vydavatelství byla deska „Děvky ty to znaj“ a následovaly: Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel, Mega Hu, Go Satane Go, Suma Sumárum (best of), Dole v Dole, Corrida. Novodobě Banditi di Praga, Do pekla/Do nebe.

V roce 1999 začala skupina Kabát spolupracovat s Pink Panther Agency. Agentura se stala managementem skupiny a tato spolupráce trvá dodnes. Od roku 2013 kapele vydává nosiče domovský label Pink Panther Media.

Vrcholem 10. výročí kapely ode dne vydání prvního alba bylo koncertní turné „Suma Sumárum 2002“, které bylo na svou dobu technicky naprosto ojedinělé orientací na střed stadionů, a které tehdy navštívilo více jak 60.000 návštěvníků.

To byla v českých zemích téměř koncertní revoluce. Skalní fanoušci to ale těžce nesli – bylo problematické identifikovat „kde je kotel“.

V roce 2003 vyrazila skupina Kabát na dlouho očekávané „Tour 2003“, které bylo předzvěstí vycházejícího alba „DOLE V DOLE“. Kapela poprvé vyprodala všechny zimní stadiony, kde toto turné uvedla, vč. holešovické haly, tehdy T-Mobile Arény.

To byl onen „zlomový bod“ v historii kapely. Toto turné se stalo na dlouhou dobu nejúspěšnějším turné v novodobých dějinách samostatné České Republiky. Byla to vyprodaná všechna krajská města, a před tím to nikdo nedokázal!

Tuto metu v budoucnu Kabát posouval a posouvá dál. Již turné Corrida navštívilo téměř 200.000 lidí, a na Vypich II přišlo více jak 75.000 diváků, což je opět primát mezi českými interprety všech dob. Budeme-li se držet faktů, a ignorovat PR některých interpretů.

Nejúspěšnějším nosičem Kabátu je bezpochyby „Suma Sumárum“, kterého se prodalo neuvěřitelných více jak 160.000 ks nosičů. V žebříčku prodeje hudebních nosičů (vyhlašuje IFPI ČR), bylo album po dobu 100 týdnů v první desítce prodeje, a většinu času to byl nejprodávanější titul v ČR.

Zaznamenání hodný je zcela jistě i zahajovací ceremoniál MS v ledním hokeji, který se konal v roce 2015 v Praze. Bylo to poprvé v historii zahajovacích ceremoniálů MS v ledním hokeji, kde hrál na živo nějaký interpret. Kapela měla připravený nový song na chystané CD Do pekla / Do nebe. Ten se vyvrbil v nepsanou hokejovou hymnu tohoto MS. Kabát ji věnoval nejen tomuto MS, ale hokeji jako sportu. Tak, aby nikomu nepatřila, a mohli ji používat a motivovat se jí všichni, kdo mají tento sport rádi.

Kapela několikrát hrála i mimo ČR a Slovensko, kde je doma. Bylo to vždy pro krajany, a Kabát tak navštívil Anglii, Irsko, a několikrát USA. Jediné mezinárodní zahraniční účinkování, které bychom asi neměli opominout, je účinkování kapely na soutěži Eurovision Song Contest, kde Kabát jako vítěz české mutace, postoupil do finále, které se konalo v Helsinkách. Sice dostal, jak kapela ráda říká, pouze jeden hlas z Ázerbájdžánu, ale v podmínkách, kde nešlo určit pohlaví účinkujících, to s odstupem času považuje Kabát za úspěch, a Malá dáma se stala neodmyslitelnou součástí všech koncertů.

Kapela získala nespočet ocenění, jako: ceny Anděl, Český Slavík, kapela roku ve všech možných i nemožných anketách, klip roku, nejprodávanější rockové album roku, absolutně nejprodávanější album roku ve všech kategoriích, nejlepší koncert roku, …

Dnes je skupina Kabát považována odbornou i laickou veřejností za nejúspěšnější českou rockovou skupinu. Nikdy nepřerušila svou činnost, a beze změn v jedné sestavě existuje, pravidelně koncertuje, a vydává nová alba (tak, jak jsme již uvedli) od roku 1989, což je v této branži minimálně obdivuhodné.

CD alba

1992 Živě
1992 Má jí motorovou
1993 Děvky ty to znaj
1994 Colorado
1997 Země plná trpaslíků
1998 Čert na koze jel
1999 Mega Hu
2001 Go satane go
2002 Suma Sumárum
2003 Dole v dole
2007 Corrida
2009 Po čertech velkej koncert
2011 Banditi di Praga
2014 Suma Sumárum
2015 Do pekla / Do nebe
2022 El Presidento

DVD a Blue-Ray

2002 Best off video + koncert
2004 Koncerty 2003-2004
2007 Turné Corrida
2009 Po čertech velkej koncert
2011 Turné Banditi di Praga
2016 Turné 2013, Vypich 2014

Celkem: více jak 1 200 000 ks nosičů.