Přátelé, kamarádi… To, že se Turné 2020 přesouvá, jsme již napsali. Teď přinášíme slíbené termíny. Mimo Prahy, kde se v ideálním termínu (-1 den oproti 2020) koná jiná akce, to v podstatě vyšlo. Ještě se prohodila Třebíč a Jihlava a na Slovensku došlo z důvodu kolize termínu k posunu v Bratislavě, která měla být první a je poslední. Termíny jsou uvedeny na úvodním banneru a v sekci Koncerty. Také jsou aktualizované ve všech ticketingových společnostech.

Všechny vstupenky zůstávají v platnosti na stejné město, stejné místo, stejný čas, jen se mění termín! Nic se nemusí nikde měnit, ani nijak řešit!

Zachovejte nám, prosím, svou přízeň a věřte nám, že to bude super!
Vše se tedy povedlo, uff… vše dopadlo vlastně dobře a je to vše tak, jak jsme si přáli. Nebo ne?
No to ani omylem! Takhle jsme si to v žádném případě nepřáli!

Bohužel současná aktuálně platná opatření vlády naprosto nepřipouští, že by se turné v tomto roce a jsme přesvědčení, že ani na jaře, dalo realizovat. To, co se v této době děje, je něco, co jsme si nedovedli představit. Situace na jaře, kdy celý tento „celosvětový chaos“ vypuknul, se dala pochopit. Nikdo netušil, jak se bude tato nákaza vyvíjet, koho a s jakými následky může případně postihnout. Aktuálně je to už za hranou chápání zdravého rozumu. Je až neuvěřitelné, jak rychle jsme se dokázali vzdát svých svobod a v rámci vyššího dobra jsme se nechali dobrovolně omezit na svobodě pohybu a shromažďování. Jak rychle jsme přijali veškerá, v březnu jednoznačně s ohledem na nečitelnost problému potřebná opatření. Ale aktuální situace a výhled na následující měsíce? Jedním slovem katastrofa! A do kdy? Vypadá to, že navždy… Dokud nebude k dispozici dostatečné množství nějaké vakcíny, tak to bude vypadat takto?

Asi ano… A byl by o tuto vakcínu v populaci produktivního věku a juniorů vůbec zájem v takovém množství, jako v atmosféře strachu, kterou systematicky udržují a dennodenně živí média a vrcholní představitelé státu, kteří se alibisticky schovávají za názory jimi pečlivě vybrané „odborné“ veřejnosti? Jak by bez tohoto všudypřítomného strachu dopadl očekávaný biliónový business farmaceutických společností? Jak efektivně a bez obav z postihu by se asi nakupovalo bez nouzového stavu? Nestálo by za úvahu se hluboce zamyslet, jak pomoci všem ohroženým skupinám (chronicky a vážně nemocným, osobám s oslabenou imunitou a v neposlední řadě důchodcům) a vrátit společnost právě s ohledem na vše, co už je známo, zpátky do „normálního“ života? Kolik by stát stála opatření ve prospěch výše zmíněných skupin našich spoluobčanů versus zaniklé podnikatelské subjekty, zaniklá pracovní místa, psychicky nestabilní populace?

Ale zpátky ke kultuře. Když se začteme do různých politických prohlášení, jak „vláda“ a kompetentní ministerstva pomáhají všem, aby nezanikaly podnikající subjekty a v důsledku toho nezanikala pracovní místa, zní to vznešeně, velkoryse a má to podpořit dokonalé P.R. odpovědných politiků. Ale v konečném důsledku je to smutné až depresivní. V kdejaké profesi se vypisují nové a nové „dotační a podpůrné programy“. Na ty ale buďto dosáhne díky nastaveným podmínkám minimum subjektů, případně o ně není zájem.

To je třeba i aktuální situace v „komerční“ kultuře. Aktuálně byl totiž vypsán program „COVID Kultura“ s „mediálně“ fantastickým finančním budgetem ve výši 1.000.000.000,- Kč (raději ještě slovně, aby nedošlo k nedorozumění: jedné miliardy korun). Máto ale svá ale… V první řadě je třeba konstatovat, že tento program bude pro většinu velmi těžce dosažitelný a je více než pravděpodobné, že nebude ani z poloviny vyčerpán. Tak jak je tomu bohužel i u podobných subvencí, které řeší COVID. Tento program se ale bohužel navíc primárně vztahuje pouze na akce, které se měly konat od 10.března 2020 do 31.srpna 2020 a byly buďto přeloženy na rok 2021, nebo zrušeny. Nejen nás, ale hromady dalších akcí, koncertů, festivalů, eventů se tím pádem netýká! Nějaký inteligent s vizionářskými schopnostmi totiž evidentně předpověděl, že od 1.září tohoto roku už bude vše báječné, bez jakéhokoliv omezení.

Jen pro doložení této absurdní situace… tento zatím jediný program na podporu komerční kultury byl zveřejněn přesně před týdnem (shodou okolností dnešním dnem počínaje by se mělo dát do tohoto programu přihlásit) a byl všemi zúčastněnými ministerstvy (ministerstvo financí, ministerstvo kultury, ministerstvo průmyslu a obchodu) do poslední chvíle připomínkován, že se ani nestihnul původní termín vyhlášení o týden! To znamená, že šlo velmi jednoduchou formou změnit limitní termín zrušených a odložených akcí z 31.8.2020 například na 31.12.2020, dokdy platí nově vyhlášená opatření. Je to jen nešťastná náhoda, nebo je to úmysl? No, co dodat… Pán bůh s námi a s celou komerční kulturou, která je plně závislá na výběru vstupného…

Je to pro opravdu velké množství lidí až depresivní stav, ale měli bychom se z toho poučit! Měli bychom být zároveň velmi obezřetní a hlídat si, co se děje s naší svobodou a našimi nejen ústavními právy! Nejsme stádo ovcí!