Záměrně je titulek napsán tak, jak ho vidíte. V pořadí důležitosti to takto cítíme! Kauza kolem slavíka jen vypovídá, jak mnohdy věnujeme přehnanou pozornost něčemu, co si ji v podstatě až tak moc ani nezaslouží. Včera jsme zakončili naším pohledem vydařené podzimní Turné 2017. Bylo to nejdelší a nejobsáhlejší turné, které Kabát za svou kariéru podstoupil. Navštívili jsme devatenáct měst v ČR a na Slovensku, a bylo to super.

Na začátku jsme byli na pochybách, jestli to je dobrý nápad, a jestli jsme si neukousli větší kus koláče, než jsme schopni „spořádat“. Je to na tak „malou“ zemi, jakou jsme, celkem velká porce velkých koncertů. Samo turné ale ukázalo, že se to dá odjet se ctí, a že jsme nezírali na prázdné stadiony. Nikde jsme nemuseli rozdávat vstupenky, aby se prostor opticky zaplnil, a valná většina byla předem vyprodána. Nestydíme se za to, že jsme se na zhruba čtyřech stadionech v nadneseném slova smyslu „prali“ s prodejem vstupenek do sektoru „stání na tribuně“. Mimochodem… byla to podle nás atraktivnější varianta než stání na ploše, ale to už je historie…

Koncerty jsou nejen o prodeji vstupenek. My nehodláme podlehnout těm až idiotským prohlášením, za kolik dní, hodin, a minut kdo a kde vyprodal vstupenky. Ani se nebudeme s nikým předhánět v tom, na koho a kam přišlo více lidí. Nás nadchla atmosféra, kterou jste na tomto turné vytvořili, a ať si kdo chce, co chce říká, máme nejlepší publikum, a basta!

Ale abychom to s tou skromností nepřehnali… musíme dodat, že jsme Turné 2017 včera zakončili v O2 Aréně, a padl rekord návštěvnosti této Arény, kdy jsme překročili magickou číslovku 20.000 návštěvníků na jeden koncert! Prostě bylo to super! Vy jste byli super, a my Vám za to moc děkujeme!

A teď to, co nás vůbec netěší, a co nám částečně otrávilo pražský koncert…

V sobotu jsme obdrželi cenu za první místo v kategorii SKUPINA ROKU ankety popularity Český slavík 2017. V neděli pořádající agentura uvedla na svých stránkách, že několika interpretům odebrala hlasy, a to mohlo mít, a zřejmě i mělo, vliv na vyhlášené výsledky. My jsme si včera přečetli prohlášení pořádající agentury, a říkáme: TO JE BOHUŽEL MÁLO! Není podle nás možné anulovat všechny hlasy, které interpret obdrží, a nahradit je počtem hlasů z předešlého roku! Jistá část jistě vyhověla pravidlům.

My dnes vrátíme do sídla pořádající agentury ceny, které jsme v sobotu obdrželi, a je na této agentuře, aby jasně zdůvodnila, komu která cena patří. Umístil-li se Kabát na některém ze tří „medailových stupínků“, a náleží nám nějaká z předávaných cen, rádi tuto cenu, ať má jakou chce „barvu“, přijmeme. Je to konec konců cena od Vás, našich příznivců a fanoušků.

Pořádající agentura by si měla vše dobře připravit, a seznámit s tím širokou veřejnost vč. oceněných interpretů. Vyrojily se domněnky, že zásah mohl mít vliv i na jiné kategorie, než jenom na SKUPINU ROKU. Subjekt, vyhlašující tuto soutěž, je soukromý, a má tudíž právo si nastavit svá pravidla. Je ale zároveň odpovědný za fakt, že vyhlášené výsledky jsou správné a pravdivé. Porušil-li někdo pravidla, měla by agentura jednoznačně popsat, kdo a jak je porušil, a hlavně kolik takto dle jeho pravidel neplatných hlasů, a z toho vyplývajících bodů, vyřadila.

To je to, na co čekáme! Má-li tato anketa dále do budoucna pokračovat, je nevyhnutelné, aby pořádající agentura tyto fakta předložila, zveřejnila, a v neposlední řadě i obhájila! Jestli má pocit, že určitá zájmová skupina lidí zneužila jejich anketu k prosazování svých názorů, a že se nejedná o status popularity v hudebním průmyslu, musí to nezpochybnitelně zakotvit do pravidel ankety.

Celou neděli, kdy se tato nešťastná kauza objevila, a my neměli dostatek informací co se děje, nám plno opravdu „charakterních a inteligentních“ lidí psalo, ať uděláme to či ono… Jaký jsme bezcharakterní sráči, jak jsme získali tuto cenu podvodem, atd. Ti samí lidé, nám po prohlášení, že žádáme agenturu o vysvětlení, začali psát, jaký jsme borci, a opět nám radili, jak máme postupovat dále…
Nestojíme o tyto rady! Nestojíme ani o takové fanoušky a sympatizanty! Máme vlastní rozum, a dokážeme se rozhodovat sami. Jsme kapela, děláme muziku, a to nás baví! Tak to bylo, a tak to i zůstane!

Dali jsme, a dáváme pořádající agentuře prostor, aby vše uspokojivě vysvětlila, obhájila, a dořešila. Berte to prosím jako projev slušnosti, která se všeobecně vytrácí! To je podle nás správný postup, a nenecháme si do toho od niko žvanit!

Management a skupina Kabát