Jde o 2CD + DVD! U příležitosti již zveřejněného, a tudíž téměř „všeobecně známého“ výročí 25 let, kdy Kabát hraje ve stejné sestavě, vychází upravený výběr Suma Sumárum.   Zásadní změna? 2CD obsahuje výhradně studiové nahrávky, které jsou nově „remástrované“, a přibylo jako bonus DVD.

U automobilek se v tomto případě standardně hovoří o tom, že tento model prodělal tzv. „facelift“. Je to obvykle změna, která je podstatná, byť možná na první pohled málo viditelná. Je tomu tak i v případě tohoto nosiče.

Původní verze obsahovala 2CD nosiče. Jeden složený ze studiových nahrávek, a druhý z „live“ nahrávek z koncertu. To, že druhé CD obsahovalo živé nahrávky, mělo prozaický důvod. Původní studiové měli ve srovnání s těmi „novějšími“ studiovými, které pocházeli z období těsně před vydáním tohoto výběru, horší zvuk. Jednak hráli podstatně méně nahlas, a doma by to asi každého postupem času během poslechu pěkně štvalo, jak by ta či ona nová nahrávka „vyčnívala“, a ani co do celkové barvy zvuku, se to nedalo mnohdy vedle sebe poslouchat.

Leč… doba pokročila, a Kabát ve spolupráci z velmi šikovným zvukařem, a zároveň odborníkem na zvuk jako takový – Vladimírem Filou, upravil původní studiové nahrávky tak, aby vyzněli všechny skladby na obou CD vedle sebe podobně. Odborně se tomu říká „remastering“. Suma Sumárum – Výroční edice 1989-2014 tedy obsahuje 2CD, kde živé nahrávky nahradili upravené původní studiové nahrávky, a navíc obsahuje DVD s koncertem (GSG 2001) a videoklipy, které původně vyšlo jako samostatný nosič. Maloobchodní doporučená cena je 329,-Kč , z čehož je doufáme vidět, že nejde o snahu vytřískat z toho co nejvíce, a prodat ještě jednou už něco, co je neprodejné Je to s ohledem na cenu v jistém slova smyslu „dárek“ k tomuto výročí.

Pochopitelně se nabízí otázka: proč proboha neudělali nový výběr? Prodávají už jednou „vymáchaný pytlík čaje“? My si myslíme, že ne. Od doby, kdy vyšel tento výběr sice uplynulo „hafo“ času, ale nových nosičů, ze kterých by šlo poskládat nový a dostatečně obsáhlý CD výběr, na náš vkus bylo málo! Určitě se ho v budoucnu dočkáte, ale ještě musíme napsat pár dalších „pecek“, aby bylo z čeho vybírat, a mělo to svou vypovídající hodnotu.