Ano, Kabát po dvou letech vyráží na jaře 2013 na Turné! Abychom se zařadili do obligátního klišé a nevyčnívali, přilákali možná více fanoušků, vzbudili lehkou paniku, ale zase až tak moc nelhali, tak tvrdíme: Toto je zaručeně jedno z předposledních Turné sk. Kabát! 🙂

Proč ten podtext s Banditama? To už nemá Kabát co hrát, a recykluje sám sebe? Kašle na novou desku, a snaží se „prodat“ ještě jednou poslední CD? Omyl přátelé! Je to příběh k tomuto projektu, a my se obrazotvorně opravdu posouváme v hudebním čase o nějakých cca třicet let.

S ohledem na snahu přinést a zkoušet stále něco nové (a že nás to baví 🙂 ), přichystal Kabát unikátní projekt, kde dojde ke spojení s velkým Big Bandem!

Po zralé úvaze jsme se rozhodli použít živé „dechy“. Ten nápad je zde již dlouho, a vyplývá to i z faktu, že se dechové nástroje a celé sekce často objevují v našich nahrávkách. Nejde tedy o snahu překvapit za každou cenu, ale vzniklo to spontánně, kdy jsme si uvědomili, kolik „songů“ obsahuje tyto atributy, a co by se stalo, kdyby se z toho udělal fór, a nakonec v důsledku třeba polovina koncertu. Chuť mít živé dechaře na koncertě je tu dávno, ale teď se to myšlenkově celé posunulo „o řád vejš“!
Ano, jde to obejít pomocí různých playbacků a mašinek, ale to prostě není ono. Živý Big Band… to je prostě nenapodobitelná hudební hmota!

Unikátnost tohoto projektu spočívá mimo jiné v tom, že kvůli atmosféře (ta část koncertu, kde bude Kabát vystupovat s Big Bandem, což bude skoro polovina koncertu) se celá scéna promění do designu „třicátých let“, tj. do stylu legendárních klubů a kabaretů z doby, kdy je navštěvovali Al Capone a jemu podobní „hejskové“ (doba americké prohibice).

Jde o okázalost a pompu, a hlavně pánové pozor… neměli by chybět mimo jiné ani krásné dobové tanečnice. Od nich se očekává, že doplní to, co se od Kabátu dnes již automaticky očekává (tj. bohaté videoprojekce, velkolepě pojatá světla, pyrotechniku, atd…) o nový, „živý rozměr“ scény.

A vůbec… nechte se překvapit! 🙂

Projekt se v tichosti připravuje již cirka čtyři roky, a zkoušky jednoznačně potvrdili, že je to krok správným směrem. Že toto spojení je mnohem více dynamické, než (asi všemi, kteří mají rádi nestandardní řešení a hudební stylové propojení) očekávané a možné (bohužel již ale mnohokráte prezentované, a ne vždy šťastné) spojení se symfonickým orchestrem! Je to fakt “maso“!

Kabát nabídne samozřejmě své největší hity (otázkou je, které to přesně jsou…, pokud by jsme je ale nehráli, asi by nás fanoušci „rozcupovali“ :-)), ale objeví se i v posledních letech méně hrané skladby, ve kterých se již v originálních nahrávkách objevily atributy Big Bandu a Dixilandu, byť někdy v menším měřítku. A některé jsou opravdu „vypečené“!

Toto turné bude probíhat v halách a na zimních stadionech. Jde o šest exklusivních koncertů v ČR a tři koncerty se budou konat na Slovensku. Proč v ČR jen šest… Je to velmi náročný projekt, a chceme-li zachovat podobné ceny vstupenek jako na posledním turné v roce 2011, nezahltit už tak „přecpaný“ trh s koncerty, a postavit scénu tak jak chceme (některé haly prostě nevyhovují tomuto projektu, byť jsou i nové), tak jsme koncertů udělat méně. Mimochodem, již naši předkové říkávali (a měli recht), že někdy méně znamená více. Tak těm, kteří mají Kabát rádi, a nebydlí zrovna poblíž chystaných koncertů, se touto cestou omlouváme, a příště zase přijedeme až k Vám! Kdo to chce ale opravdu vidět, bude muset možná popojet, ale věřte nám, bude to stát za to!

Turné 2013:

24.4.Pardubice – ČEZ Aréna
27.4.Olomouc – Zimní stadion
30.4.Ostrava – ČEZ Aréna
2.5.Košice – Steel Arena
4.5.Zvolen – Zimný štadión
7.5.Bratislava – Incheba
9.5.Brno – BVV – Pavilon „P“
11.5.Plzeň– Zimní stadion

14.5.Praha – O2 Aréna

Vstupenky v předprodeji od cca 20.11.2012:

Ticketportal a Sazka Ticket
(berte to orientačně – teď se to zadává do systému)

Zkoušky s Big Bandem – KD Mlejn – 2012